Żyrandol w każdym wnętrzu

stylowy-zyrandolKiedy plafony i kinkiety mają swoje wzloty i upadki wśród trendów, podobnie zresztą jak lampy stojące, żyrandole trwały, trwają i zapewne nieprzerwanie trwać będą. Co prawda w różnych formach, adekwatnych do wnętrz, ale upadku żyrandoli nie przewiduje nawet najbardziej pesymistyczny dekorator wnętrz. Kojarzone głównie z kryształami, manieryzmem i wyniosłością znajdują zastosowanie także tam, gdzie wykorzystano meble nowoczesne, przesiąknięte dekoratorskim minimalizmem.

Gdzie żyrandol?

Nie da się ukryć, że żyrandole to zazwyczaj dość duże osłony światła, dlatego stosowane są głównie w salonach. Najczęściej równomierne ułożenie światełek powoduje, że i żyrandol równo oświetla wszystkie części salonu, jednak to zależy od tego, jak zainstalowane zostały wejścia do żarówek. Choć wystrój wnętrz nowoczesnych raczej żyrandoli unika, a jeśli już się pojawiają, to są dość minimalistyczne, to jednak wyposażenie wnętrz o meblach stylizowanych na skandynawskie chętnie umieści na środku sufitu żyrandol. Taki powinien być żeliwny i czarny, może być nawet zdobiony pięknymi kryształkami, bo chociaż Skandynawowie cenią sobie prostotę, to nie unikają zdobionych żyrandoli w efekcie otrzymując paradoksalnie uwydatnienie owej prostoty.

Żyrandol klasyczny

Klasyczny żyrandol jednocześnie pełniący funkcję głównego światła i ozdoby domu składa się z kilku ramion nawet w paru rzędach. Do ramion przymocowane są połyskujące kryształki, często zawieszone na złotych łańcuszkach. Klasyczny żyrandol jest dość ciężki, bo najczęściej żeliwny, a jego historię można dostrzec w wielkich hallach ogromnych, reprezentacyjnych budynków.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *