Zacienione poddasze – c. d.

Podczas upałów mieszkanie na poddaszu może stać męczarnią. Słońce świecące prosto w okno bywa uciążliwe nawet wtedy, kiedy okno wychodzi na konkretną stronę świata i musimy się z nim wytrzymać tylko przez kilka godzin. Na poddaszu każdy zmaga się z tym problemem przez długie godziny. Dlatego warto zadbać o jego zaciemnienie. Poza opisanymi już roletami, istnieje jeszcze kilka sposobów, które pomogą nam utrzymać cień nawet w południe.

2683_main

Rozwiązaniem łączącym w sobie klasykę i nowoczesność są żaluzje. Idealne do kuchni, łazienki, pralni, czy suszarni, dzięki odporności na wilgoć. Żaluzja pozioma, wenecka, złożona z listewek drewnianych, taśm (lamelek) metalowych 16, 25, 35 mm, 50 mm lub z PVC montowanych w drabinkach sznurkowych, przy pomocy których można zmieniać kąt ułożenia listewek Optymalnie kontrolują ilość wpadającego światła, bez naruszania prywatności. Wyposażone w suwak do obsługi, dzięki któremu łatwo można dostosować nachylenie listków do własnych potrzeb, niezależnie od kąta nachylenia dachu – nawet przy otwartym oknie żaluzje chodzą płynnie i gładko.  Żaluzja jest doskonałym wyborem na poddasze, na którym mieszkają osoby uczulone na roztocza kurzu domowego. Łatwe w czyszczeniu na mokro, można także odkurzyć za pomocą odkurzacza wyposażonego w ssawkę w głupim włosiem.

Poza rozwiązaniami stosowanymi wewnątrz mieszkania, warto rozważyć także zamontowanie rolet zewnętrznych lub markiz. Rolety wykonane są z płytek aluminiowych, tworzących pancerz. Rolety zapewniają utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczenia bez względu na porę roku, chronią przed hałasem oraz zabezpieczają szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. gradem). Pozwalają, co ważne szczególnie latem, uzyskanie efektu pełnego zaciemnienia w dzień. Roletę zewnętrzną montuje się na ramie okna. Jej obecność nie ogranicza możliwości obrotu skrzydła i otwarcia okna do wietrzenia.

Markizy zewnętrzne to niezwykle ciekawe rozwiązanie. Są wykonane ze specjalnej siateczki: tkaniny z włókien szklanych pokrytych polichlorkiem winylu. Pochłania i odbija promieniowanie cieplne zanim dotrze ono do szyby. Markizy skutecznie redukują ciepło słoneczne, chronią pomieszczenie lepiej przed nagrzewaniem niż żaluzje i rolety, a zaciągnięte w czasie deszczu wytłumiają odgłos spadających kropel. Markiza chroni przed słońcem, jednocześnie zapewniając widoczność. Nie ma więc potrzeby codziennego jej zwijania. Ponadto markiza ogranicza zużycie energii w urządzeniach klimatyzacyjnych. Co za tym idzie, musimy płacić wysokich rachunków za prąd. Wiele modeli nie zużywa nawet energii z sieci elektrycznej, ponieważ zasilana jest baterią ładowaną promieniami słonecznymi. Markizy, tak jak plisy są ekologiczne bo stosowanie markiz zewnętrznych przyczynia się do redukcji CO2 do atmosfery.

 

 

Artykuł ten stanowi kontynuacje tego tematu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *