Tapeta – czas recesji?

tapeta czas recesjiŚciany we wnętrzach budynków zaczęto oklejać tapetami około XVI wieku, ale ich rozpowszechnienie nastąpiło dwa wieki później. Z czasem popularność tapet można by przedstawić za pomocą sinusoidy, choć same tapety istnieją na rynku nieprzerwanie. Początkowy były one niemalże dziełami sztuki, albowiem artyści malowali je ręcznie. Dzisiaj tapety mają wzory i kolory drukowane i/lub tłoczone, a całość zwinięta jest w około dziesięciometrową rolkę. Z tapetami najlepiej prezentują się meble rustykalne i meble stylizowane na minione epoki.

Tapety w różnych wnętrzach

Od pewnego czasu osoby uwielbiające minimalistyczny i nowoczesny wystrój wnętrz rezygnują z kupna tapet na rzecz farb o pięknych, żywych kolorach i trudno się im dziwić, niemniej jednak istnieją tapety o jasnych kolorach z nowoczesnymi wzorami, które także mogą dobrze wyglądać w takowych wnętrzach. Tapet na pewno będzie używało się dalej tam, gdzie przeważają meble rustykalne oraz meble stylizowane na barok i inne epoki pełne przepychu. Wszystko zależy oczywiście od wzoru, bo summa summarum każde wnętrze znajdzie dobrą dla siebie tapetę.

Tapety na rynku

Tradycyjna tapeta dzisiaj to głównie papier z warstwą winylową utrudniającą powstawanie zabrudzeń i uszkodzeń. Zależnie od tego, ile winylu zostanie użytego, tapetę można nawet zmywać gąbką z płynem, a jej nadal nic nie będzie się działo. Istnieją także tapety z warstwą flizeliny oraz tzw. fototapety, czyli tapety, które stanowią powiększone zdjęcia. Im bardziej stylowa tapeta, tym droższa i może dlatego czasem łatwiej wybrać farbę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *