Styl rustykalny, czyli jaki?

pokoj rustykalnyStyl rustykalny to jeden z najbardziej prymitywnych stylów architektury wnętrz, jednak zawsze urzekał prostymi i praktycznymi rozwiązaniami, a dekorowanie wnętrz w tym stylu ułatwione jest też produkowanym, różnym elementom, których istotę stanowią postarzane meble i rozmaite dekoracje. Meble rustykalne to z kolei niewielkie, wykonane z drewna w najprostszej formie, czasem jednie poddane bejcowaniu. Chętnie wykorzystuje się również delikatne bejce w kolorach zieleni i błękitów.

Co jeszcze należy wiedzieć o stylu rustykalnym?

Styl ten bardzo chętni przyjmuje dekoracje do domu związane z folklorem narodowym i regionalnym, zresztą podobnie jest z przedmiotami wykonanymi ręcznie – idealnie wpasowują się w wiejską konwencję rustykalnego domu. Stoły zdobione są zazwyczaj przez serwety, nierzadko wykonywane ręcznie, na zamówienie lub przez przodkinie gospodyni domu. Na podłodze znajdują się różne chodniki, trochę w stylu Bliskiego Wschodu. Domy, które zostały zaprojektowane w stylu rustykalnym często ogrzewane są także piecami kaflowymi, co dodatkowo nadaje posmaku wiejskiego design.

Rodzaje mebli i dekoracja okien

Meble rustykalne to przede wszystkim postarzane kredensy, które modne były w zeszłym wieku, stawiane nie na cokołach, ale specjalnych, wytrzymałych nóżkach. Firany w oknach powinny sięgać podłogi, a boki powinny zdobić ciężkie, ale cienkie zasłony. Zdobnictwo tego typu wnętrz może nie być konieczne, ponieważ ostatecznie może dać efekt zagracania pomieszczeń; zresztą dodanie mało odpowiedniej ozdoby do domu może zniszczyć równowagę, jaką chce się tym stylem osiągnąć. Wnętrza rustykalne są proste i przytulne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *