Rustykalne dodatki tekstylne

Wnętrze utrzymane w stylu rustykalnym cechuje się przede wszystkim swojskością. Elementy nawiązujące do wiejskiego domku, przewaga drewnianych jasnych mebli i motywy roślinne w spokojnych pastelowych pokojach – to właściwe dla rustykalnych aranżacji. Na efekt końcowy wpływ mają również odpowiednio dobrane tekstylia. Co w tym przypadku znaczy „odpowiednio”?


 


 

 

Wszystkie materiały powinny być naturalne. Bawełna i len królują w sielskim mieszkaniu. Do ścian pomalowanych na klasyczną biel lub delikatne odcienie beżu, błękitu, oliwkowej zieleni, najlepiej będą pasować jasne zasłony. Surowa bawełna w tonacji bieli i beżu sprawdzi się zarówno w pokoju dziennym jak i sypialni, pokoju dziecinnym, a nawet kuchni. Takie zasłony wcale nie muszą być nudne. Łącząc kilka pasów materiału w różnych odcieniach uzyskamy interesującą kompozycję. Szczególnie, jeśli zasłona została dodatkowo ozdobiona haftowanym monogramem lub koronkową wstawką.

 


 


 

 

W salonie nie powinno zabraknąć ozdobnych poduszek. Dla wielu dekoratorów są one absolutnie niezbędnym elementem dekoracyjnym. Najciekawiej prezentuje się zestawienie kilku lub nawet kilkunastu poduszek w różnych kształtach. Wałki, serca, koła, prostokąty i klasyczne kwadraty stanowią najpopularniejsze formy. Ważne, aby współgrały ze sobą pod względem kolorystyki i wzoru. Najlepiej wybrać takie poszewki, które pasują do zasłon. Rozłożone na kanapie, sobie i fotelu, lub przy niskim stoliku kawowym dodadzą ciepła i przytulności, co jest bardzo pożądane w stylizacjach rustykalnych. 

Skoro padło już słowo stolik, należy wspomnieć o bieżnikach, które poza małymi stolikami stanowią podstawową ozdobę ław, a niekiedy również blatu komody, czy dużego stołu w jadalni. Kładziemy do na co dzień i możemy na nim ustawić wazon pełen kwiatów. Jednocześnie eksponujemy wtedy piękno drewnianego mebla. Przy rodzinnych posiłkach i spotkaniach w dużym gronie warto go jednak zastąpić klasycznym obrusem. Sielsko urządzona jadalnie nie obędzie się w świąteczny dzień bez tradycyjnego białego obrusu. Lniany obrus podkreśli wyjątkowy charakter uroczystych chwil, a jednocześnie będzie idealnie współgrał z pozostałymi tekstyliami w naszym mieszkaniu. 

 

Na mniejszych powierzchniach można ułożyć kilka serwetek w tej samej, a przynajmniej zbliżonej kolorystyce, co poduszki i zasłony. Ostatnią propozycją jest zastosowanie narzuty. Można nią przykryć przyniszczoną kanapę, fotel lub inny wypoczynek, ale nigdzie nie sprawdzi się tak dobrze, jak w sypialni. Pastelowe odcienie, patchworkowe wykonanie, motyw kwiatów – to wszystko argumenty przemawiające za jej użyciem. Ponadto narzuta może spełniać rolę pledu podczas poobiedniej drzemki lub lektury na tarasie w chłodniejszy wieczór.

Dobór tekstyliów w zbliżonej tonacji kolorystycznej, a w dodatku z naturalnych materiałów, może jawić się jako kłopot. Nic bardziej mylnego. Sklepy z artykułami dekoracyjnymi są przygotowane i na takie „zachcianki”. Nie bójmy się więc konsekwentnie dążyć do stworzenia harmonijnej całości w naszym sielskim mieszkaniu.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *