Pokój młodzieżowy na poddaszu

Poddasze to przestrzeń, która przez dziesięciolecia była niedoceniana. Jeszcze dwadzieścia lat temu kojarzono je wyłącznie ze składowiskiem rzeczy niepotrzebnych, ale mogących się jeszcze przydać. Jednak od kilkunastu lat obserwujemy prawdziwą rewolucję. Nie tylko dochodzi do adaptacji już istniejących, ale wiele osób decyduje się na budowę domu z poddaszem przeznaczonym na pomieszczenia użytkowe. Pralnie, pracownie i sypialnie usytuowane na poddaszu są idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią mieć wydzieloną przestrzeń do pracy lub do odpoczynku. Tym razem warto przyjrzeć się poddaszu, jako miejscu do aranżacji pokoju dla nastolatka.

Dlaczego nastolatek powinien mieć pokój na poddaszu?

Im dziecko starsze, tym więcej prywatności wymaga od swoich rodziców i właśnie dlatego poleca się aranżację wnętrza na poddaszu właśnie jako pokoju dla dorastającej pociechy. Cisza, jakiej potrzebuje, aby skupić się na nauce, a także naturalne oświetlenie, które pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny, są w tym wieku naprawdę potrzebne.

Niestety latem i zimą dziecko może narzekać, że jest zbyt ciepło lub zbyt zimno. Oznacza to, że jeśli poddasze w domu ma zostać wykorzystane jako pomieszczenie mieszkalne, wówczas konieczna będzie inwestycja w dobrą izolację. Niezbędne są także okna dostosowane do naszego dachu. Kiedy budujemy nowy dom z poddaszem, sprawa wygląda dużo prościej, ponieważ serwis okien na pewno przedstawi nam ofertę, która będzie zarówno praktyczna jak i estetyczna.

Poza odpowiednią izolacją dachu i wyborem sprawdzonego i godnego zaufania serwisu okien, warto od początku wiedzieć, jakie funkcje ma spełniać pokój dla naszego nastolatka. Pomoże nam to odpowiednio zaaranżować wnętrze i dostosować elementy wykończeniowe tak, aby pokój był równie praktyczny, co po prostu ładny. Najważniejsze wydaje się łóżko i biurko. To drugie powinno znaleźć swoje miejsce w punkcie, do którego dociera duża ilość światła słonecznego. Poddasze daje nam możliwość zapewnienia takiego naturalnego oświetlenia przez znaczną część dnia.

Kiedy już urządzimy pokój pod kątem tego, co według nas niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania warto pozwolić jego przyszłemu lokatorowi na udekorowanie go zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i kształtującym się właśnie indywidualnym gustem. Jeśli pozwala na to przestrzeń, to stwórzmy na poddaszu także miejsce, gdzie będzie mógł spotykać się ze swoimi kolegami i koleżankami – dzięki temu nasza pociecha nie będzie wymykać się z domu, aby spędzić czas z rówieśnikami. My będziemy spokojni, a on – zadowolony.

Dla młodszych dzieci koniecznie zobacz to.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *