Parawany w akcji

prawany w akcjiZastosowanie parawanów, jak większość dodatków wnętrz, wiąże się jeszcze z czasami antycznymi, jednak funkcje, jaką wówczas pełniły parawany ewoluowały. W zamierzchłych czasach parawany służyły głównie do ukrywania intymności, a więc za nimi przebierano się, oddzielano nimi łaźnie, a tworzono je z naprawdę różnych materiałów, początkowo skórzanych, a wraz z rozwojem tkactwa – tkanin i dzianin.

Funkcje parawanów dzisiaj.

Wystrój wnętrz o określonej tematyce może wymagać postawienia parawanu, jednakże dzisiaj parawan prócz mebla, za którym można się przebrać ma także inne funkcje. Przede wszystkim narzuca się tutaj funkcja ozdoby domu, pomieszczenia, jako dopełnienie aranżacji całego wnętrza, czy to na wzór z Dalekiego Wschodu czy też barokowej Europy. Drugą, równie ważną funkcją jest proste oddzielenie pomieszczenia, zamiast użycia specjalnej ścianki działowej, z którą wiązałby się dodatkowy remont. Z powodu bogatej oferty rynkowej różnorakich parawanów, jego dobór do wnętrza może być problematyczny.

Materiały parawanowe.

Wnętrze minimalistyczne zazwyczaj nie korzysta z parawanów, ponieważ nie jest to konieczna ozdoba, ale jeśli już parawan ma pełnić funkcję ściany działowej, to dobrze, by był wykonany z jasnego drewna, cienkich listew, które ozdobione będą np. motywem z gałęzią japońskiej wiśni. Prócz tego wykonuje się parawany z materiałów naturalnych takich jak bambus, wiklina czy rattan, a część z nich obija się tkaninami. Wystrój wnętrz nowoczesnych preferuje parawany pełnie, nierzadko z elementami plastikowymi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *