Oświetlenie – ważny element aranżacji wnętrz

Oświetlenie w domu to bardzo istotna kwestia podczas projektowania i aranżacji wnętrz. Dzięki odpowiednio dobranemu światłu możemy w łatwy sposób wyeksponować najistotniejsze elementy mieszkania.

Oświetlenie a rodzaje pomieszczeń

Najczęściej oświetlenie dzielimy na dwa rodzaje ogólne i miejscowe. Dobierając oświetlenie musimy mieć też na względzie pomieszczenie w jakim tworzymy aranżację oświetleniową. W sypialni światło powinno być delikatne i nastrojowe. Najczęściej w sypialni montowane są kinkiety i drobny żyrandol. W pokoju dziennym światło musi być jak najbliższe światłu dziennemu. Salon powinien posiadać światło, które eksponuje jego piękno i daje komfort przebywania w tym pomieszczeniu. Powinien za dnia, gdy wykonujemy co dzienne czynności dawać komfort pracy, a wieczorami, gdy oglądamy telewizję lub spożywamy romantyczną kolację dopełniać nastrój oświetleniem. Dużym zainteresowaniem w salonach cieszą się lampy stojące, które dają światło miejscowe o dość szerokim promieniu. Również ciekawy efekt dają światła punktowe na jednej ze ścian, by wyeksponować jedną część pokoju.

Oświetlenie istotnych elementów

Nie zapominajmy o oświetleniu innych elementów, które znajdują się w domu. Schody są bardzo newralgicznym punktem, jeżeli chodzi o aranżacje świetlne. Z reguły by zachować klimat stylowego oświetlenia wykorzytujemy LED taśmy, które eksponują każdy stopień, ale można zastosować również światła punktowe w postaci halogenów. Pamiętajmy o podświetlaniu luster, szafek i innych elementów do których będziemy mieli dostęp gdy główne światło zostanie zgaszone. Wykorzystywać do tego możemy oświetlenie LED jak i zwykłe, wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *