O obrazach i nie tylko, czyli jak udekorować ścianę

Tak, jak kobieta bez biżuterii, tak ściana bez dekoracji – stwarza wątpliwość, czy jest gotowa do zaprezentowania się innym. Ściany, przy których stoją wysokie meble są „zaaranżowane” mimowolnie. Jednak tam, gdzie nie ma szaf i kredensów, a jedynie niska komoda lub nie ma żadnych mebli i nic na nich nie wisi, może być po prostu smutno. 

Najpopularniejszym rodzajem dekoracji ściennych są obrazy. Renesans przeżywają reprodukcje w pozłacanych ramach o bogatych zdobieniach. Sprawdzają się one zarówno w stylistyce empire, art deco i oczywiście barokowej. Będą także ciekawym uzupełnieniem dla minimalistycznie urządzonego otwartego wnętrza w czarno-białej tonacji. Nie tylko pejzaże, portrety, ,czy martwa natura może zaistnieć w pięknej ramie. Coraz częściej spotyka się w nich grafiki, zdjęcia a nawet lustra. Najlepszym miejscem dla tych ostatnich będzie ściana w przedpokoju, garderobie lub sypialni. Dla osób stawiających na oryginalność ciekawym rozwiązaniem będzie powieszenie pustej ramy. Na przestrzeni ściany, która jest ograniczona ramą można umieścić napis wykonany za pomocą szablonu lub inny dekor tą metodą. W przypadku delikatnej stylistyki, takiej jak rustykalna lub prowansalska, dobrym wyborem będzie płótno bez ramy.


 


Obrazy i lustra to nie jedyny sposób dekoracji ścian. Reliefy i konsolki są doskonałym dodatkiem w stylizacjach z przełomu XVII i XVIII wieku. Przedstawienia mitologicznych postaci i barokowe aniołki będą zachwycać naszych gości, którzy być może nawet pozazdroszczą nam odwagi w dekorowaniu wnętrza. Ozdobne półki posiadają ponadto funkcję użytkową, ponieważ można na nich ustawić świecznik, kilka książek lub figurkę, która będzie dodatkową ozdobą.Innym ciekawym pomysłem jest wieszanie masek. W zależności od naszych zamiłowań kulturowych, możemy je wyrazić także w ten sposób. Jeśli uwielbiamy karnawał – możemy sięgnąć po piękne maski weneckie. Dla miłośników kultury Japonii idealnym wyborem będzie instalacja z kilku masek wykorzystywanych w dawnym teatrze japońskim. Tym, którzy wolą podróże po Afryce polecamy drewniane proste maski plemienne. Zaś dla miłośników polowań i safari najlepsze okażą się imitacje poroży i innych trofeów myśliwskich.Nie warto każdej ściany usilnie zasłaniać melbami. Pusta ściana to nie tragedia. Wręcz przeciwnie: to nowe pole do popisu dla naszej wyobraźni. Jeśli określimy, jaki efekt chcemy osiągnąć poprzez jej aranżację i będziemy się konsekwentnie trzymać wyznaczonego celu, efekt może zaskoczyć nas samych.


 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *