O czym należy pamiętać podczas zmywania

O czym należy pamiętać podczas zmywania

Jedną z najczęściej wykonywanych prac domowych jest mycie naczyń. Jest niezwykle popularne i bardzo nielubiane. Regularne mycie naczyń pozwala na utrzymanie kuchni w porządku i czystości, a naczyń – w dobrym stanie. O czym należy pamiętać myjąc naczynia? Jak powinno się je myć?

 

jak używać zmywarki

 

Mimo, że zmywarki są niezwykle popularne, nie każdy z nas się na nią zdecydował. Jak myć naczynia, aby oszczędzić wodę i ułatwić sobie pracę?

Podczas mycia naczyń, powinniśmy być w gumowych rękawiczkach. Dzięki temu, nie zniszczymy sobie rąk. Pamiętajmy, aby naczynia myć w jednej z komór, w gorącej wodzie. Nie myjmy ich pod bieżącą wodą! Ilość użytego płynu także powinna być niewielka – to nie od niej zależy jakość umytych naczyń.

Niezwykle ważna jest kolejność mytych przedmiotów. Powinniśmy rozpocząć od szklanek – umyte w gorącej wodzie, muszą zostać przepłukane chłodną (dzięki temu, nie pękną). Kolejnym krokiem jest umycie porcelany, sztućców, a na końcu patelni i garnków. Jeśli w trakcie mycia zauważymy, że woda jest brudna i tłusta, należy jak najszybciej ją wymienić.

 

płyn do naczyń

 

Nie powinniśmy też odkładać brudnych naczyń przez cały dzień, gdyż może to skutecznie zniechęcić nas do pracy. Dodatkowo jeśli nie zostaną zamoczone, najprawdopodobniej zaschną. Jeśli zostały zalane wodą i odstawione na cały dzień, znajduje się w nich wiele bakterii, gdyż w środowisku wilgotnym rozwijają się najlepiej.

Jeśli musimy wyczyścić delikatne naczynia, na dnie przegrody powinniśmy położyć ściereczkę. Dzięki temu, prawdopodobieństwo ich potłuczenia drastycznie się zmniejsza.

 

przypalony garnek

 

Przypalony garnek, powinniśmy bez problemu wyczyścić za pomocą proszku do prania. Wystarczy, że wsypiemy do niego trzy jego łyżki, a następnie zalejemy do pełna wodą i będziemy przez pewien czas gotować. Po kilkunastu minutach, garnek powinien lśnić!

Zmywanie naczyń nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a nie będzie tak uporczywe, jak mogłoby być, gdybyśmy się do nich nie stosowali.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *