mikromieszkania

Mikromieszkania – co musisz o nich wiedzieć?

Mikromieszkania czy też mikroapartamenty podbijają rynek. Znane już od lat w innych krajach, teraz stają się coraz częstszym wyborem polskich deweloperów. Czym są i co musisz o nich wiedzieć?

Mikromieszkania są naprawdę małe

Mikromieszkanie zazwyczaj nie przekracza 20m2. Nie istnieje żaden dolny pułap metrażowy, ale wśród mikroapartamentów znajdziemy nawet takie po 14m2. Jest to więc naprawdę niewielka powierzchnia i aż ciężko sobie wyobrazić, że spełnia wszystkie wymogi mieszkania. A jednak.

Pomieszczenia w mikromieszkaniu

W mikromieszkaniach znajduje się wszystko, co potrzebne do życia. Mamy w nich łazienkę, aneks kuchenny, salon pełniący funkcję sypialni, a często nawet… przedpokój. Każda z tych stref jest oczywiście w wersji mini i nie może się równać ze standardowym mieszkaniem o powierzchni 50m2.

mikromieszkania

Jest to propozycja dla młodych

Na zakup mikromieszkania decydują się najczęściej młodzi ludzie, którzy nie dysponują dużym budżetem, ale chcą mieć już coś własnego. Można stwierdzić, że powiedzenie “ciasny, ale własny” idealnie oddaje tę sytuację. Czasami mikromieszkania kupują też rodzice i prezentują je dzieciom wyjeżdżającym na studia do innego miasta. Ponadto mikromieszkania są nierzadko wyborem młodych małżeństw.

Mikrocena

Mikromieszkania wiążą się też z mikroceną. Tutaj istnieje jednak pewien haczyk. Chociaż taki apartament można zakupić za jedyne 100 tys. zł, a rata kredytu wynosi wówczas 500-600 zł, to cena za metr kwadratowy jest już oporowa. Często okazuje się, że bardziej opłacalny byłby zakup kilkupokojowego mieszkania, mimo że nie można mówić wtedy o koszcie 100 tys. zł.

Wymagają planowania

Źle rozplanowane mikromieszkanie będzie zagracone i w efekcie okaże się, że brakuje w nim przestrzeni do funkcjonowania. Meble w każdej strefie muszą więc zostać starannie dobrane tak, aby zajmowały mało miejsca i jednocześnie spełniały swoje funkcje. Z pewnością nie należy planować wyposażenia mikroapartamentu pod wpływem chwili.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *