Malarstwo olejne – kilka wskazówek

Farby olejne, które są postrzegane jako artystyczne, są sporządzane w taki sposób, że następuje rozproszenie pigmentów w środku olejnym, który może być wykonany z lnu, orzechów, szafrany, maku, tak, by wytworzyła się gładka, kleista, wolnoschnąca farba. Farb olejnych nie powinno się mieszać w wodzie, zaś rozpuszczane są wyłącznie w terpentynie, benzynie oraz rozpuszczalniku. Spoiwa olejowe nadają farbom charakterystyczny wygląd, a ich konsystencja przypomina masło.

Pigmenty, które są ocierane razem z olejem posiadają wyjątkową głębię barw, ponieważ jest różna ilość światła pochłanianego i odbijanego. Olej pigmentów nie tylko utrzymuje jego cząstki, ale również pozwala na ich przyleganie do podobrazia, dodatkowo także wpływa na ich ochronę. Poza tym są również inne składniki dorzucane przez producentów, by czas schnięcia był stały. Farby olejne są sprzedawane w sklepach, mające w swoim asortymencie materiały i inne akcesoria kierowane do artystów, malarzy, plastyków, a także w sklepach papierniczych.

Werniksy

Werniks jest to przeźroczysta warstwa, służąca do zabezpieczania (pokrywania ich ochronną warstwą) obrazów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także w celu nadania głębi kolorom. Należy jednak pamiętać, że nie może być stosowany we wszystkich technikach, odradzane jest jego używanie w przypadku akwareli, gwaszu i pastelach. Podział werniksów, w zależności od tego w jaki sposób schną, jest następujący: istnieją werniksy olejne, które schną w procesach chemicznych, lotnych oraz w wyniku reakcji kondensacji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *