Malarstwo – czyli spełniamy kulturalne potrzeby

malarstwoDlaczego współcześni ludzie tak rzadko na co dzień odczuwają potrzebę obcowania za sztuką? Przede wszystkim chyba dlatego, że nie pamiętają oni o tym, że piękno jest jednym z elementów, które stanowią nieodzowną część naszej egzystencji, a bez zaspokojenia własnych wymagań estetycznych stajemy się osobami duchowo uboższymi oraz podświadomie niespełnionymi. Niestety w dużej mierze, a nawet całkowicie odpowiedzialny jest za taki stan rzeczy współczesny model kultury, który promuje rozrywkę szybka i łatwą, eliminując z naszego otoczenia malarstwo i rzeźbę, a prawdziwe obrazy olejne zastępuje drukowanymi plakatami.

Co możemy zrobić?

Oczywiście nienaturalnym byłoby, gdyby nagle niesieni potrzebami estetycznymi ludzie rzucali się do kupowania obrazów olejnych, nowoczesnych instalacji rzeźbiarskich czy nawet reprodukcji znanych impresjonistycznych pejzaży po to tylko, aby pochwalić się posiadaniem dzieła sztuki we własnym domu. Zmiany należałoby rozpocząć raczej od własnego wnętrza, niż od nowych elementów dekoracji mieszkania.

Wystarczy niewiele

Nieobytych w obcowaniu ze sztuką ludzi zachęca się do tego, aby pierwsze kroki stawiali bardzo powoli, do niczego się nie zmuszając. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład popołudniowa wyprawa do muzeum malarstwa, która może zastąpić tradycyjny wyjazd do supermarketu. W ten sposób cała rodzina będzie miała okazję zakosztować innego rodzaju rozrywki, a dzieci w końcu przekonają się na własne oczy, jak wygląda prawdziwy obraz olejny.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *