Klima w każdym domu – potrzebna?

Klimatyzator splitJednym, z najczęściej montowanych klimatyzatorów, jest klimatyzator split. Jest to rodzaj naściennego klimatyzatora, który składa się z dwóch modułów. Pierwszy, skraplacz, czyli moduł zewnętrzny, wygląda jak wentylator, i służy odprowadzaniu ciepłego powietrza na zewnątrz. Drugi, wewnętrzny moduł, nazywany też parownicą, montowany jest wewnątrz budynku i to on jest właściwym klimatyzatorem, czyli ochładza powietrze w pomieszczeniach. Wygląda jak podłużna, biała skrzynka z kratką przez którą wychodzi zimne powietrze.

Po co klimatyzator?

Najbardziej popularnym zadaniem klimatyzatorów jest właśnie ochładzanie powietrza w pomieszczeniach wewnątrz budynków. Jednak jego główną funkcją jest raczej wymiana powietrza. Klimatyzator działa w obiegu zamkniętym powietrza, więc kiedy pracuje wszystkie okna powinny być pozamykane, by nie dokładać pracy klimatyzatorowi i nie przeciążać go schładzaniem i filtrowaniem powietrza wpadającego z podwórka. Klimatyzator może ulec wtedy awarii lub wyczerpać się szybciej i stwarzać niebezpieczeństwo w trakcie jego użytkowania.

Popełniamy błędy?

Podstawowym błędem użytkowników klimatyzatorów jest nadmierne wychłodzenie pomieszczenia, co może prowadzić do katarów i przeziębień. Główna zasada mówi, by różnica temperatur między środowiskiem zewnętrznym, a pomieszczeniem wewnątrz nie wynosiła więcej niż pięć do siedmiu stopni Celsjusza. Jest to optymalna różnica temperatur, która sprawi, że będziemy czuli się komfortowo i swobodnie w środowisku pracy, czy innym pomieszczeniu, w którym znajdują się klimatyzatory.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *