Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz – co wpływa na sen

W łózko spędzamy najwięcej czasu w swoim życiu. Jest to miejsce gdzie regenerujemy nasze siły, nabieramy energii do walki z codziennymi problemami. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele elementów wpływa na nasz komfort spania, poczynając od odpowiedniego materaca, a kończąc na tkaninach pościelowych.

Nie za miękki, nie za twardy

Materac to podstawa każdego łóżka, to od niego w dużej mierze zależy komfort snu. Zbyt miękki początkowo może wydawać się idealny, z czasem jednak powoduje bule kręgosłupa, co czasami może nawet uniemożliwiać sen. Za twardy całkowicie uniemożliwia sen, bo trudno jest znaleźć wygodną pozycję.

Tkaniny pościelowe

Kolejnym elementem jest odpowiednie dobranie tkanin pościelowych do pory roku. Latem zakładamy lekkie poszwy np. z satyny, a zimą cieplejsze – kora. Zimą organizm wymaga wyższych temperatur podczas snu, latem natomiast ważny jest chłód.

Powietrze

Poranna pobudka z suchym gardłem, piekącymi oczami? Podczas snu należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Także sen przy otwartym oknie jeśli to możliwe jest bardzo pozytywny. Organizm poprawia ochronę immunologiczną, a świeże powietrze przyspiesza nocną regenerację.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *