Akustyka

Jak słyszeć głosy? Kilka słów o wpływie wykończenia wnętrz na dźwięk

Nawet najwspanialsze dzieło muzyczne nie wywrze na odbiorcy odpowiedniego wrażenia, jeśli pomieszczenie, w którym rozbrzmiewa, nie będzie charakteryzowało się odpowiednią akustyką. Dowiedz się, jak wykończenie lokalu wpływa na rozchodzenie się dźwięku!

Jak to robią najlepsi akustycy

 

Jeśli już się uczyć, to od mistrzów w swojej dziedzinie – przyjrzyjmy się więc Filharmonii Łódzkie, która posiada jedną z najlepiej „dźwięczących” sal w Europie. Co sprawia, że dźwięk jest tam najwyższej jakości? Po pierwsze, pod granitowymi ścianami zamontowano specjalną wykładzinę akustyczną, która zapobiega odbijaniu dźwięku. Miękkie obicia foteli zapewniają zaś nie tylko komfort osobom obecnym na koncertach, ale także pochłaniają pogłos. Na sali obecne są także nie zwisające balkony, które pozytywnie wpływają na jednorodność nagłośnienia. Kształt sali koncertowej odbiega od kwadratu czy prostokąta – zapobiega to koncentrowaniu się fali dźwiękowej w jednym miejscu.

Domowe (nie)zacisze – akustyka na codzień

 

Większość z nas nie będzie jednak nigdy urządzała teatru czy filharmonii, lecz będzie musiała podołać umeblowaniu własnego gniazda. Także tutaj warto wziąć pod uwagę prawa rządzące falami dźwiękowymi. Po pierwsze, jeśli nie chcesz słyszeć dziwnego, irytującego pogłosu w mieszkaniu (a raczej na pewno nie chcesz), unikaj dużych, pustych przestrzeni. Elementy wystroju, takie jak obrazy, zasłony czy dywany mogą zredukować nadmierny pogłos pod warunkiem, że zajmują co najmniej piętnaście procent pomieszczenia – informuje specjalista z salonu Czapliccy (więcej na ten temat na stronie http://czapliccy.eu/oferta/akustyka/ ). Poza pochłanianiem dźwięku (odpowiedzialnym za redukcję pogłosu), powinniśmy wziąć pod uwagę również izolacyjność akustyczną, czyli „wskaźnik” stopnia przenoszenia dźwięku pomiędzy pomieszczeniami. Rzecz jasna, cienkie ściany oraz niezabudowane drzwi będą zwiększały słyszalność tego, co dzieje się w pomieszczaniu obok.

Jeśli zadbasz również o „akustyczną oprawę” swojego mieszkania, życie w nim będzie znacznie przyjemniejsze. Słuchanie muzyki czy zwykłe rozmowy z bliskimi zasługują przecież na odpowiednie wybrzmienie!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *