Dywany – ocieplające dekoracje

dywanPierwsze dywany pojawiły się w Środkowej Azji w starożytności. Dzisiaj dywany nie jedno mają imię, a jako artykuły dekoracyjne potrafią uzupełnić każdy wystrój wnętrz. Choć dywany kojarzone są głównie z ciężkimi tkaninami dekoracyjnymi, to z czasem zaczęto wyplatać dywany o słabszej fakturze, takie jak chodniki podłogowe. Zaś najbardziej prymitywnym dywanem jest płat zwierzęcej skóry wyłożony na drewnianej podłodze.

Funkcje dywanu

Dywan ma przede wszystkim funkcję ochronną podłogi, oczywiście pomijając najważniejszą funkcję – dekoracyjną. Od pewnego czasu stał się jednym z ważnych elementów wyposażenia wnętrz. To za jego sprawą powstały też wykładziny zakrywające całą podłogę, a ich wzornictwo jest tak samo różnorodne jak ma to miejsce  z samymi dywanami. Jeśli podłoga jest na tyle piękna, że szkoda w ogóle ją zasłaniać, wówczas dywany najczęściej stosuje się w np. przy zestawie wypoczynkowym, a jego funkcją jest głównie wygodne i ciepłe oparcie dla stóp. Chodniki to taka gorsza forma dywanów i są one z kolei domeną wnętrz skandynawskich, gdzie lekkie, można rzecz nawet szmaciane, ale naturalne tkaniny pełnią bardzo ważną, dekoracyjną rolę. Nie można nie wspomnieć jeszcze o izolacyjnej roli takich tkanin podłogowych.

Pielęgnacja dywanu

Samo odkurzanie dywanów nie jest pełnią możliwości jego pielęgnacji. Nie ma mowy o jakichś specjalnie nakładanych środkach, ale pranie dywanów jest jak najbardziej wskazane, szczególnie ze względów estetycznych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *