Czy ekologiczne rozwiązania grzewcze się opłacają

Dbanie o środowisko to bardzo istotna sprawa. Choć sami nie odczujemy w dużym stopniu skutków naszych zaniedbań, to nasze dzieci i nasi wnukowie już na pewno. Na rynku istnieje wiele rozwiązań ekologicznych, które pozwalają korzystać z odnawialnych źródeł energii, czy opłaca się je jednak stosować?

Ekonomia a ekologia

Przy dzisiejszym stanie technologii wykorzystywanie ekologicznych rozwiązań było by zupełnie nie opłacalne. Było by, ponieważ Unia Europejska stosuje wiele dotacji na takie rozwiązania, dzięki czemu ich wykorzystanie nie jest kompletnie nie uzasadnione. Niestety pomimo dotacji, wciąż bardziej opłaca się ogrzewać np. miałem węglowym, niż panelami słonecznymi.

Przyszłość

Technologie grzewcze wciąż się rozwijają, nawet wykorzystanie węgla kamiennego jako ekogroszku może być ukłonem w stronę ekologii. Znacznie większe pole do popisu ma jednak w tym momencie stosowanie źródeł odnawialnym. Naukowcy, wciąż starają się obniżać koszty produkcji paneli słonecznych, zwiększać ich wydajność. Jeśli nic im nie przeszkodzi, możemy się spodziewać, że przyszłe pokolenia będą opierały się tylko i wyłącznie na odnawialnych źródłach energii, a węgiel czy nawet ekogroszek odejdą do lamusa.
 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *