5 zasad sprzątania łazienki

Łazienka to jedno z najbardziej intymnych miejsc w całym domu. To właśnie tutaj dbamy o higienę osobistą i przechowujemy wszystkie urządzenia służące do sprzątania. Z uwagi na wysoki stopień wilgotności należy szczególnie zadbać o panującą w łazience czystość. Jak powinno wyglądać sprzątanie tego miejsca?

Umywalka

Korzystamy z niej każdego dnia. Czyśćmy ją codziennie, aby uniknąć gromadzących się zacieków, zanieczyszczeń i kamienia na baterii. Świetnie sprawdzi się tu ściereczka z mikrofibry. Wystarczy zwilżyć ją ciepłą wodą i przetrzeć umywalkę oraz baterię. Nagromadzony kamień usuniemy ciepłym octem.

Wanna

Swoje zastosowanie znajduje tu złota zasada – lepiej czyścić ją po użyciu niż przed. Para wodna powstała podczas kąpieli znacząco ułatwi czyszczenie wanny. Niektórzy używają do tego celu mleczka. Nie jest to złe rozwiązanie pod warunkiem, że wanna jest emaliowana. Dla wanny akrylowej bezpieczniejszą metodą jest użycie pasty z sody oczyszczonej i wody.

Prysznic

O ile brodzik nie powinien sprawiać większych problemów, tak już drzwi prysznicowe bywają nie lada wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych Pań Domu. Często osadza się na nich kamień i mydliny. Nie trzeba kupować kosztownej chemii, aby się z tym uporać. Wystarczy zastosować wodę z octem, który w zaledwie kilka chwil poradzi sobie ze wszelkimi zanieczyszczeniami.

Toaleta

Zważywszy na ilość gromadzących się w sedesie bakterii i zarazków należy bezwzględnie używać do jego czyszczenia ochronnych rękawic gumowych. Warto zarezerwować do tego celu jedną ścierkę z mikrofibry. Poza kostką do wc, warto stosować regularnie żel do wc i ocenianą przeze mnie ostatnio nowość General Fresh – ochronny olejek do wc. Jest rewelacyjny! Wydłuża okres, w którym zarazki trzymają się z daleka od muszli, poza tym jest biodegradowalny i pięknie pachnie.

olejek_1803

Podłoga

Wystarczy ją zamieść i za pomocą wody, ulubionego płynu do glazury oraz mopa usunąć wszelkie zacieki, ślady i zabrudzenia. Najlepiej sprawdzają się tu płyny z dodatkiem octu lub alkoholu, które dodatkowo odkażą całą powierzchnię podłogi.

Sprzątanie łazienki nie musi być trudne, żmudne i bezskuteczne. Wystarczy tylko regularnie dbać o czystość i stosować się do powyższych wskazówek.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *